جمهوریخواهان توافق بایدن با ایران را «باج دهی» و «دلجویی» خواندند
به روز شده در      پنجشنبه 19 مرداد 1402     -   Thursday August 10 2023

سناتور تام کاتن، عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، در بیانیه ای توافق دولت بایدن با رژیم جمهوری اسلامی را نوعی «باج دهی» و «دلجویی» خواند و هشدار داد: " این رژیم از دستاوردهای نامشروع برای حمله به نیروهای آمریکایی، تأمین مالی تروریسم و مسلح کردن روسیه استفاده خواهد کرد."
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی
برخی از جمهوریخواهان از طرح آزادی آمریکاییان زندانی در ایران انتقاد می کنند، چراکه دسترسی جمهوری اسلامی به میلیاردها دلار را فراهم می کند و این کار نوعی «باج دهی» به شمار می آید. دیگر جمهوریخواهان نیز ابراز نگرانی کردند که ایران با این بودجه چه خواهد کرد؟ 
به گفته یک فرد مطلع از وزارت امور خارجه که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، این طرح شامل آزادی پنج امریکایی توسط ایران در ازای آزادی تعدادی از ایرانیان زندانی توسط ایالات متحده می باشد. 
همچنین این طرح، شامل دسترسی ایران به حدود ۶ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده از طریق قطر است، پولی که ایران مجاز به استفاده از آن فقط برای خرید اقلامی مانند دارو و غذا خواهد بود.
سناتور جیم ریچ از آیداهو، جمهوریخواه ارشد در کمیته روابط خارجی سنا، روز پنجشنبه 10 آگوست هشدار داد که چنین دسیسه هایی سابقه بدی ایجاد می کند.
وی گفت: "در حالی که من از آزادی شهروندان آمریکایی که به طور غیرقانونی بازداشت شده اند استقبال می کنم، ولی آزاد سازی 6 میلیارد دلار از دارایی ها برای جمهوری اسلامی ، باعث «تشویق این رژیم به گروگان گیری» می شود و سود بادآورده ای را برای تجاوز این رژیم فراهم می کند. "
وی افزود: "رئیس جمهور بایدن باید کسانی را که از شهروندان آمریکایی به عنوان مهره سیاسی استفاده می کنند، مجازات کند و برای پایان دادن به این کار تلاش نماید."
تلاش های ایالات متحده برای مذاکره با رژیم جمهوری اسلامی ایران در مورد هر چیزی، به ویژه برنامه هسته ای آن، از موارد تنش زای دو حزب در واشنگتن است که عمدتا انزجار از این رژیم را بیشتر کرده است، زیرا این کشور به مسلح کردن روسیه در جنگ علیه اوکراین کمک می کند. 
دولت ترامپ دو شهروند آمریکایی که در ایران بودند را از طریق تبادل زندانیان به این کشور بازنگرداند، اما، این شامل انتقال پول به ایران نبود، بنابراین هیچ مخالفت جدی در کاپیتول هیل به وجود نیامد.
پنج زندانی که آمریکا اکنون در تلاش برای آزادی آنها است، سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو نفر دیگر هستند که خانواده هایشان نخواستند نامشان فاش شود. حداقل برخی از آنها شهروندان دوگانه ایالات متحده و ایران هستند. آنها به اتهامات مشکوک از جمله جاسوسی بازداشت شده بودند.
 
ترجمه گروه خبری ایرانشهر
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021