گامی به سوی گشایش بانک عمومی در لس آنجلس
به روز شده در      پنجشنبه 15 تیر 1402     -   Thursday July 6 2023

پس از سالها فراز و فرود، لس انجلس به سوی گشایش بانک عمومی وابسته به شهر در راستای حمایت از منافع مردم گام برمی دارد. شورای شهر لس آنجلس بر این باور است که بانک عمومی بهتر از بانک های خصوصی می تواند به رنگین پوستان و لاتین تبارها، کسب و کارهای کوچک، پروژه های جدید انرژی سبز و طرح های مقرون به صرفه مسکن خدمت رسانی کند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی
تصمیم راه اندازی بانک عمومی، اولین اقدام سرمایه گذاری مالی شورای شهر لس آنجلس در فرایندی طولانی مدت است. این شورا هفته گذشته به تأمین مالی برای مطالعه امکان سنجی بانک عمومی رأی مثبت داد.
پیشنهاد گشایش بانک عمومی چندین سال است که در شورای شهر مطرح می شود. در سال 2018، این پیشنهاد رد شد ولی یک سال بعد، فرماندار کالیفرنیا گوین نیوسام، قانون ایالتی را امضا کرد که به همه شهرها اجازه می دهد بانک های عمومی ایجاد کنند. 
شورای شهر در اکتبر سال 2021 به انجام مطالعه ای در مورد توانایی تأسیس یک بانک متعلق به شهر و ایجاد طرح تجاری برای انجام این کار رأی مثبت داد. 
از سویی، مخالفان این طرح نگران نفوذ سیاسی شورای شهر بر این نوع بانک می باشد که ممکن است بر عملکرد موسسات مالی نظارت داشته باشد و آنها را زیر سوال ببرد. 
گلن بیلی از اعضای ائتلاف شورای محلی لس انجلس که نسبت به ایجاد یک بانک عمومی نظر مثبت دارد، با توجه به اتهامات فساد اخیر نگران دخالت اعضای شورای شهرمی باشد که می تواند عملکرد یک موسسه مالی را زیر سوال ببرد. 
شهرهایی از جمله سانفرانسیسکو، اوکلند و فیلادلفیا نیز فرایندهایی را برای راه اندازی بانک های عمومی آغاز کرده اند. بیش از یک قرن پیش، داکوتای شمالی تنها بانک دولتی کشور را تاسیس کرد که عمدتا کشاورزان و کسب و کارهای کوچک را تامین می کند. 
از سویی دیگر، طرفداران بانک دولتی بر این نظرند که همکاری با موسسات مالی محلی می تواند فرصت هایی مناسبی را برای پروژه های مناسب مسکن، انرژی سبز و تولید ثروت در لس انجلس ایجاد کند که بانک های خصوصی مدتهاست این مسأله را پشت گوش انداخته اند.  
طرفداران این طرح می گویند جوامع کم درآمد بویژه رنگین پوستان می توانند از امکانات بانک عمومی بهره مند شوند. یک بانک عمومی می تواند بدهی های کم هزینه و بانکداری رایگان را برای جوامع کم درآمد ارائه دهد. این بانک نیز می تواند راه های جایگزینی را برای کردیت اسکور ارائه دهد. 
سوتو مارتینز، یک از حامیان بانک عمومی می گوید: «گام بعدی را باید مردم بردارند، زیرا این طرح باید ازحمایت گسترده ای برخوردار باشد.» 
 
ترجمه از گروه خبری ایرانشهر 
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021