نخستین جایزه رهبری ارکستر آلمان به موسیقیدان ایرانی‌تبار رسید
به روز شده در      یکشنبه 9 مهر 1396     -   Sunday October 1 2017

در نخستین دوره از رقابت‌های بین‌المللی رهبری ارکستر در آلمان، که در آخرین روز ماه سپتامبر 2017 برگزار شد، حسین پیشکار، موسیقی‌دان ۲۸ ساله ایرانی‌ ساکن دوسلدورف از بین 12 رهبر ارکستر برگزیده، جایزه نخست را دریافت کرد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
HEIDARI SAMAN

مراسم معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز برندگان نخستین مسابقه رهبری ارکستر آلمان شامگاه جمعه ۲۹ سپتامبر 2017 در شهر کلن برگزار شد. این رقابت‌ها را شورای موسیقی آلمان با همکاری ارکستر فیلارمونیک و اپرای شهر کلن، ارکستر گورتسه‌نیش این شهر و ارکستر سمفونیک رادیوی جنوب آلمان سازماندهی می‌کنند.

به گزارش منابع خبری ریاست هیئت داوران این رقابت‌ها را لوتار تساگروزک، رهبر ارکستر آلمانی بر عهده داشت که در دو دهه گذشته سه بار از سوی مجله‌ "جهان اپرا" به عنوان رهبر برتر ارکستر سال معرفی شده است.

در مراسم جمعه شب، جایزه نخست رهبری ارکستر آلمان در سال ۲۰۱۷ نصیب حسین پیشکار شد که موفق شده با اجرای دو قطعه از روبرت شومان و جوزپه وردی هیئت ژوری را در مورد توانایی‌های خود متقاعد کند.

جایزه نقدی این رقابت‌ها برای نفر اول ۲۰ هزار یورو است. علاوه بر این یک اجرا در اپرای کلن، ضبط موسیقی با ارکستر سمفونیک رادیوی جنوب آلمان و دستیاری در ارکستر گورتسه‌نیش نیز نصیب حسین پیشکار شده است.

حسین پیشکار متولد سال ۱۳۶۷ در ایران است. او آموزش موسیقی را از چهار سالگی با راهنمایی و سرپرستی ناصر نظر آغاز و در ۱۶ سالگی برای نخستین بار اركستر هنرستان موسیقی تهران را رهبری کرده است. پیشکار نواختن برخی سازهای سنتی از جمله تار و سه تار و آموزش ردیف موسیقی ایرانی را نزد استادان نامداری مانند حسین علیزاده، داریوش طلایی و محمدرضا لطفی پی گرفته است.

برنده ایرانی جایزه رهبری ارکستر آلمان، فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی تهران است و دوره کارشناسی ارشد موسیقی را در دانشگاه تهران گذرانده است. او که مدتی ارکسترهای مختلف از جمله ارکستر زهی ایران را رهبری کرده، مدتی است به دلیل فشار و خفقان سیاسی حاکم در ایران و فضای بسته برای فعالان هنری و موسیقی تن به مهاجرت داده و اکنون ساکن دوسلدورف در آلمان است. آقای پیشکار در دانشگاه روبرت شومان دوسلدورف تحصیلات خود در رشته رهبری ارکستر را ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright ©