روزنامه فیگارو، چاپ پاریس: سوریه گورستان پاسداران ایرانی
به روز شده در      پنجشنبه 28 آبان 1394     -   Thursday November 19 2015

روزنامه فیگارو در مقاله مفصلی که به تازگی منتشر کرده است، می‌نویسد شمار قربانیان ایرانی در مبارزه با داعش هر روز بیشتر می‌شود و تنها در ماه گذشته میلادی بین 30 تا 40 تن در سوریه کشته شده‌اند که دست کم 14 تن آنها را افسران رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل می‌دهند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی

 به نوشته فیگارو، شمار این افراد در آغاز سال و پس از سه سال حضور درکنار نیروهای کشور متحد خود در سوریه، 200 تن بود . اما به گفته یک دیپلمات در تهران، در حالی که در گذشته تنها مشاوران هدف قرار می‌گرفتند، امروز کسانی جان خود را از دست دادند که بیشتر در عملیات شرکت داشتند و درجه آنها بالا بوده است.

نویسنده فیگارو ادامه می‌دهد: ایران هم دیگر قربانیان خود را پنهان نمی‌کند و حتا خبر مرگ ژنرال حسین همدانی، یکی از مقامات بلند پایه نظامی خود، در نزدیکی حلب، را منتشر کرد و از وی بزرگداشت به عمل آورد. حسین همدانی که در خط مقدم سرکوب تظاهرکنندگان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 2009 و مسئول عملیات پنهانی در کنگو در اواسط سال 1990 بود، یکی از همکاران نزدیک "قاسم سلیمانی"، فرمانده  نیروهای القدس، بازوی نظامی جمهوری اسلامی در بیرون از کشور به شمار می‌آمد که قربانیان سوریه اعضایش بودند. از این رو، او به یکی از مهم ترین هدف‌های نیروهای ضد بشار تبدیل شده بود و درسال 2012  نیز این نیروها به روی آپارتمانی که او با همسر وفرزندانش در آن می‌زیست آتش گشودند.

به گفته یکی از هم رزمان این فرمانده نیروهای تروریستی ایران در سوریه، اسماعیل کوثری، از جمله دستاورد های او در سوریه، بر پا نهادن ارتش خلقی "الجیش الشعابی" و نیروهای دفاع ملی بود تا این‌ها به کمک ارتش بشار اسد بشتابند که نمی‌توانست در برابر دشمن ایستادگی و مبارزه کند.

فیگارو در ادامه آورده است: در بهار گذشته نیز، دو جوخه از شیعیان افغان و پاکستانی به جنوب سوریه در مرز این کشور با اسرائیل فرستاده شدند که دلش نمی‌خواست این گروه‌های شورشی یک منطقه حائل در بلندی‌های جولان، به وجود آورند. هم زمان "ولید جمبلاط"، رهبر "دروزی"های لبنان، بسیار از حضور مشاوران ایرانی و آموزش دادن به داوطلبان دروزی برای پاسداری از منطقه "سویدا" خشمگین شده بود. در آنجا نیز شماری به خاک افتادند که در میان آنها علیرضا توسلی، یک افغان ساکن ایران، دیده می‌شد که فرماندهی جوخه "فاطمیون" را بر عهده داشت.

فیگارو همچنین از قول جوانی به نام بابک می‌نویسد که "همچون شماری از ایرانیان، پیش از برخاستن داعش، از درگیری ایران در سوریه خرده می‌گرفته است. اما پس از خطری که این گروه برای همه به وجود آورد، او و دیگران از درگیری ایران در مبارزه علیه تروریسم در سوریه حمایت می کنند." و در حالی که نیروهای روسی از یک ماه و نیم پیش مواضع داعش را بمباران می کنند، ایرانیان، در کنار سربازان سوری، نفرات حزب اله و شبه نظامیان دیگر، بر روی زمین می جنگند.

همچنین به گفته "عبداله گنجی"، سر‌دبیر روزنامه جوان، ارگان سپاه پاسداران، از آغاز عملیات روسیه در سوریه، جمهوری اسلامی به حضور خود در این کشور افزوده است. وزارت دفاع آمریکا از حضور 2000 نفر خبر می‌دهد اما پاره‌ای این برآورد را کمتر از واقعیت می دانند. او همچنین می‌افزاید که برای حفظ احترام سوری‌ها، ایرانی‌ها واژه "توصیه کردن"و مشاوره را به کار می‌بندند که در عین حال می‌تواند در زبان فارسی معنای "دستور دادن" نیز پیدا کند. ایرانیان هم اکنون در همه جا و به ویژه در اتاق‌های فرماندهی همراه با نیروهای بشار اسد حضور دارند.

به نوشته فیگارو این حضور می‌تواند، همچون در عراق، در جریان بر پا نهادن یک ائتلاف واحد، که "فرانسوآ اولاند" به شدت خواستارش است، مشکل ساز شود. به گفته یک دیپلمات غربی، ایران هرگز متحد خود، بشار اسد، را رها نخواهد کرد چون نمی‌خواهد حکومتی متشکل از سنی‌های هوادار عربستان سعودی در این کشور تشکیل شود. در واقع ایران از منافع استراتژیکی خود نه تنها در سوریه که در هواداری از متحدش حزب اله لبنان و رژیم شیعه در عراق دفاع می کند. دیگر این که عراق منطقه حائلی برای ایران برای جلوگیری از پیشرفت داعش به شمار می‌آید. 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright ©