فعالان اپوزیسیون ایرانی نسبت به شخصیت یهودی ستیز رژیم در آمریکا ابراز نگرانی کردند
به روز شده در      پنجشنبه 30 دی 1400     -   Thursday January 20 2022

نوشته: کارمل ملمد - ترجمه و تدوین: بیژن خلیلی
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
بهنام قلی پور، روزنامه‌نگار ایرانی مقیم جمهوری چک گفت: عبدالله شهبازی بیش از سه دهه است که مقالات و کتاب‌های بی‌شماری درباره یهودیان توطئه گر و هم چنین علیه بهاییان به زبان فارسی منتشر کرده است.فعالان اپوزیسیون ایرانی از مذاهب مختلف در ایالات متحده و اروپا به  دولت بایدن خرده می گیرند که اخیراً اجازه مهاجرت به آمریکا را در ماه گذشته به عبدالله شهبازی، مورخ بدنام یهودی ستیز و عضو سابق وزارت اطلاعات رژیم ایران داده است.خسرو بیت اللهی، خلبان سابق نیروی هوایی ایران و فعال غیریهودی لس آنجلسی در لس‌آنجلس، گفت: جای تاسف و شرم‌آور است که دولت فعلی آمریکا به فردی مانند شهبازی که به یهود ستیزی خود  مغرور است اجازه ورود به این کشور را داده است. او فرآورده رژیم ایران است که یک رژیم   نئونازی است و او نمی تواند  به آمریکا و ارزش های آمریکایی تعلق داشته باشد»بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار ایرانی مستقر در جمهوری چک ، گفت: شهبازی 66 ساله که اکنون با بستگانش در نیویورک زندگی می‌کند، زمانی رئیس «مؤسسه مطالعات و پژوهشهای  سیاسی» رژیم ایران (PSRI)، یک سازمان شبه دانشگاهی در وزارت اطلاعات رژیم بوده است. 
قلی پور که نخستین شخصی بود که حضور شهبازی را  در آمریکا در شبکه‌های اجتماعی  افشا کرد، گفت: شهبازی بیش از سه دهه است که مقالات و کتاب‌های بی‌شماری درباره یهودیان توطئه گر و علیه بهائیان  به زبان فارسی منتشر کرده است.
شهبازی را باید یکی از مهم‌ترین افراد در نظریه‌پردازی یهود ستیزی و بهایی ستیزی در ایران دانست.» آثار شهبازی به مرجع و ابزاری برای دیگر افراد و نهادهای دولتی برای آزار و اذیت یهودیان و بهائیان در ایران تبدیل شده است.»
شهبازی به چندین ایمیل برای اظهار نظر پاسخ نداد.
بیژن خلیلی، سردبیر و ناشر ایرانشهر، یک روزنامه و خبرگزاری فارسی زبان مستقر در لس آنجلس، گفت که شهبازی از مصاحبه با نشریه ایرانشهر  خودداری کرد و در ایمیلی به دفتر ایرانشهر اعلام کرد که «نظراتش به وضوح بر روی سامانه اینترنتی اش برای همه در دسترس است تا در مورد او بخوانند."
سازمان‌های یهودی ایرانی در لس‌آنجلس و نیویورک  که برای اظهارنظر درباره مهاجرت اخیر شهبازی به ایالات متحده تماس گرفته شد، پاسخی ندادند. رهبری جامعه یهودیان ایرانی تبار در آمریکا مدت‌هاست که در مورد یهود ستیزی رژیم ایران از ترس اینکه آنچه که آنها می‌گویند ممکن است بهانه‌ای توسط رژیم برای انتقام گرفتن از حدود 5000 تا 8000 یهودی که هنوز در آنجا زندگی می‌کنند استفاده شود، سکوت کرده است.
به نظر می رسد انگیزه او نفرت شدید از یهودیان باشد.با این وجود، تک تک فعالان یهودی ایرانی آمریکایی مخالفت خود را با ورود شهبازی به آمریکا، به ویژه در زمانی که یهودی ستیزی در این کشور در حال رشد است، ابراز کرده اند.
فریار نیکبخت، فعال یهودی ایرانی و رئیس  کمیته حقوق اقلیت ها در ایران مستقر در لس آنجلس.
می گوید: "اگر شهبازی به کار یهود ستیزی خود در اینجا ادامه دهد، در آمریکای امروزی که یهود ستیزی به یک معیار عادی در میان جنبش های چپ تبدیل شده است، تعداد زیادی پیرو پیدا خواهد کرد."
نیکبخت گفت "شهبازی از دیدگاه های ضد یهود یا ضد بهائی خود که هنوز در وب سایت شهبازی موجود است و همچنین در کتاب بدنام منتشر شده پنج جلدی او با عنوان 
زرسالاران يهودی و پارسی، استعمار بريتانيا و ايران
 موجود است، عدول نکرده است. این کتاب حاوی تئوری‌های توطئه گرانه بی شماری است که به یهودیان نسبت داده می شود. این کتاب  در سال 2006 «جایزه کتاب سال ایران» را از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق که  یهودستیزی  و ضد اسرائیلی بودنش برای همگان کاملا" آشکار است، دریافت کرد.
نیکبخت در ادامه می افزاید "به نظر می‌رسد انگیزه  شهبازی نفرت ااز یهودیان به حد جنون آمیز  و تعصب اسلامی است، زیرا او بدترین تهاجمات، کشتارها، ویرانی‌ها و استعمارها در تاریخ ایران را نادیده می‌گیرد، حملات تهاجم اسلامی ( هجوم اعراب مسلمان به ایران در دوران عمر خلیفه دوم ) و استعمار700 ساله پس از آن ، همچنین حمله مغول را  نادیده می گیرد و به جای آن بر حوادث  نسبتاً کوچک در مورد حضور یهودیان که عمدتا" مثبت و سازنده بوده،  تمرکز می‌کند ."  سایر فعالان گفتند که شهبازی در دوران تصدی خود به عنوان رئیس PSRI، به طور فعال انکار هولوکاست را ترویج می کرد. شماره پاییز 2006 فصلنامه مطالعات تاریخی PSRI به زبان فارسی به طور کامل به انکار هولوکاست اختصاص داشت و حاوی مقالاتی مانند "آیا واقعاً شش میلیون نفر مردند؟" و یا "حقیقت کوره های سوزان بود"
به همین ترتیب، در زمان تصدی شهبازی به عنوان رئیس PSRI، این سازمان همچنین کتاب بدنام "انکار هولوکاست،  هولوکاست پس پرده"  را نیز به زبان فارسی منتشر کرد.
دکتر دانیال جعفری، رئیس "ایرانی-آمریکایی ها برای آزادی"، یک گروه مدافع غیرانتفاعی مخالف رژیم ایران و مستقر در واشنگتن دی سی، گفت که دولت بایدن باید شهبازی را به دلیل حمایت او از انکار هولوکاست اخراج کند و یک پیام خیلی روشن به همگان بدهد که آمریکا پناهگاه انکار کنندگان  هولوکاست نیست و نخواهد بود. 
جعفری گفت: «مثل روز روشن است که عبدالله  شهبازی منکر هولوکاست و در ارتباط مستقیم با رژیم است. من از دولت بایدن و وزارت امنیت داخلی می‌خواهم که فورا این وضعیت را بررسی کنند. پرزیدنت بایدن برای آقای شهبازی یک بلیط یک طرفه به تهران بخرد تا پیامی قوی به رژیم بدهد مبنی بر اینکه آمریکا پناهگاه منکران هولوکاست نخواهد بود.
رهبران مرکز سایمون ویزنتال مستقر در لس آنجلس گفتند که نگرانند که چرا یک شخصیت یهودی ستیز مانند شهبازی توانسته است از ابتدا اجازه ورود به ایالات متحده را بگیرد.
"آیا این شخص نوشته های دیرینه ضد یهودی خود را رد کرده است؟" ربای  آبراهام کوپر، معاون رئیس و مدیر کنش اجتماعی جهانی در مرکز ویزنتال گفت. «اگر نه، و او از نوشته های یهود ستیزانه خود عدول نکرده، چرا او به آمریکا آمده و چرا ایالات متحده به چنین شخصی با چنین گذشته بدنامی، اجازه ورود داده است ؟ دروغ گفتن در فرآیند مهاجرت برای ورود به آمریکا جرم است.»
یکی از دلایل اصلی گمراهی دولت و افکار عمومی آمریکا در مورد وضعیت ایران این است که رژیم اسلامی ایران متخصصان خود را با کمک ارتباطات داخلی در دولت آمریکا به این جا  صادر می‌کند و سپس این کارشناسان به منابع اولیه این کشوربرای ما آمریکاییان تبدیل می‌شوند. اینجاست که اطلاعات نادرست به مقامات تصمیم گیرنده آمریکایی داده می شود. 
در واقع، شهبازی اولین شخصیت ضد یهودی ایرانی نیست که در سال های اخیر به ایالات متحده آمده و با مخالفت جامعه ایرانی آمریکایی به دلیل نفرت از یهودیان مواجه شده است.
در دسامبر 2017، صدها ایرانی آمریکایی در خارج از محل یک کنسرت موسیقی در مرکز شهر لس آنجلس که توسط خواننده مسلمان ایرانی یهودی ستیز، محسن یگانه برگزار شد، تظاهرات کردند.
همچنین در سال 2015، فعالان مختلف ایرانی آمریکایی در لس آنجلس نیز کمپینی را علیه اکبر عبدی، کمدین مسلمان ایرانی که از اصطلاحات تحقیرآمیز برای توصیف یهودیان استفاده کرده بود و از ایران برای اجرای نمایش های فارسی زبان در جنوب کالیفرنیا و سایر نقاط آمریکا سفر کرده بود، راه اندازی کردند. این تلاش ها در نهایت منجر به لغو مراسم برای او شد.
به نوبه خود، فعالان ایرانی گفتند که به نظارت بر فعالیت های شهبازی و افزایش آگاهی عمومی در مورد سایر افراد وابسته به رژیم ایران که ایدئولوژی نفرت انگیز رژیم را در آمریکا ترویج می کنند، ادامه خواهند داد.
خلیلی گفت: پرونده شهبازی برای ما مهم است زیرا می‌خواهیم هر کسی که دیدگاه‌های ضد یهودی، ضد بهایی  را ترویج می‌کند بفهمد که وقتی به آمریکا بیاید با عواقب اقدامات خود مواجه خواهد شد.
 

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021