فرزنو - کالیفرنیا، روز 14 اکتبر، را روز شهبانو فرح پهلوی نامگذاری کرد
به روز شده در      پنجشنبه 29 مهر 1400     -   Thursday October 21 2021

در یک نشست فوق العاده و پرشور شورای شهر فرزنو با سخنرانی مایک کرباسی یکی از اعضای شورای شهر و با حضور مجازی شهبانو فرح پهلوی از پاریس، شورای شهر و شهردار فرزنو روز ۱۴ اکتبر را در فرزنو روز شهبانو فرح پهلوی اعلام کردند و بدین مناسبت لوحی به یادگار مرقوم و به شهبانو تقدیم شد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MANSHOORY MIKE
 ترجمه متن انگلیسی به زبان فارسی 
نظر به اینکه فرح دیبا به تاریخ ۱۴ اکتبر ۱۹۳۵ در تهران به عنوان تنها فرزند کاپیتان سهراب دیبا و فریده قطبی متولد شد.
نظر به این که فرح، تحصیلات خود را در مدرسه ایتالیایی تهران آغاز کرد سپس به مدرسه فرانسوی ژاندارک و کمی بعد به مدرسه فرانسوی رازی نقل مکان کرد، او در دوران تحصیل یک ورزشکار تمام عیار بوده و به عنوان کاپیتان تیم بسکتبال مدرسه انتخاب شد فرح سپس برای ادامه تحصیلات به پاریس رفت.
نظر به اینکه فرح در پاریس در سال ۱۹۵۹ برای نخستین بار با شاه ایران آشنا شد و آنها در ۲۳ نوامبر همان سال نامزدی خود را اعلام و در ۲۰ دسامبر رسماً ازدواج کردند. به این ترتیب فرح ملکه ایران شد. این زوج صاحب ۴ فرزند شدند. رضا پهلوی ولیعهد ایران، شاهزاده فرحناز، شاهزاده علیرضا و شاهزاده لیلا.
نظر به این که فرح پهلوی به عنوان ملکه، دستاوردهای بسیاری را داشته است. از جمله مبادله آثار فرهنگی بین گالری‌های ایران و فرانسه و موزه‌ها که برای سال‌ها ادامه داشت. علیاحضرت ملکه از موقعیت خود برای تامین بودجه ارتقای حقوق زنان و همچنین توسعه فرهنگی آنان کوشیده است یکی از مهمترین هدف‌هایی که ملکه داشته بنیاد دانشگاه پهلوی در شهر شیراز بوده که نخستین دانشگاهی در ایران بود که بر اساس سبک امریکایی تاسیس شده که هدف آن ارتقای سطح تحصیلات زنان بوده است.
نظر به این که در ۲۶ اکتبر ۱۹۶۷ ملکه فرح به عنوان نخستین زن در تاریخ ۱۴۰۰ ساله ایران تاج‌گذاری کرد و لقب «شهبانو» را گرفت و از سوی پادشاه به عنوان نایب السلطنه منصوب و توسط مجلس شورای ملی و سنا تصویب شده است. این یک رویداد تاریخی محسوب شده است. که گامی مهم در راستای برابری جنسیتی در کشور ایران تلقی شده است.
نظر به این که شهبانو فرح به طرزی خستگی‌ناپذیر بر روی انواع فعالیت‌های خیریه مربوط به حقوق زنان، مراقبت‌های بهداشتی، توسعه و آموزش کودکان کار می‌کرد که هم زمان تمرکز ایشان بر امور فرهنگی و هنری نیز بوده است. این دستاوردها شامل مراقبت‌های بهداشتی در روستای جذامیان، بیمارستان برای درمان سرطان و سوانح سوختگی، سازمان‌هایی برای کمک به ناشنوایان و کم بینایان و کتابخانه‌های سراسری برای کودکان از جمله کتابخانه‌های سیار و ایجاد موزه هایی مانند موزه هنرهای معاصر تهران، موزه فرش، موزه هنرهای اسلامی و پیش از اسلام،موزه هنر دوران قاجار، جشن هنر شیرازو در نهایت تاسیس مرکزی به نام «گفتگوی تمدن‌ها» برای تشویق تعامل بین فرهنگ‌های شرق و غرب نموده‌اند. 
بنابراین شهردار جری وایر و شورای شهر فرزنو روز ۱۴ اکتبر را روز شهبانو فرح پهلوی اعلام می‌کند.
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021