تقدیر از ساناز طوسی در کنفرانس تئاتر ملی
به روز شده در      شنبه 10 مهر 1400     -   Saturday October 2 2021

نیویورک: کنفرانس تئاتر ملی ساناز طوسی را به عنوان برنده جایزه نمایش نویسی Barrie and Bernice Stavis به خاطر نمایش کاشکی اینجا بودی که توسط کمیته استاویس کنفرانس تئاتر ملی انتخاب شده است اعلام کرد. در کنار این جایزه، مبلغ 2000 دلار به صورت بلاعوض در گردهمایی سالانه کنفرانس تئاتر ملی در دسامبر 2021 به وی اعطا خواهد شد. این گردهمایی شامل قرائت نمایش نامه کاشکی اینجا بودی به همراه گفتگو درباره نمایشنامه و فعالیت طوسی می شود داستان کاشکی اینجا بودی همزمان با آغاز تظاهرات در سراسر ایران در سال 1978 به وقوع می پیوندد که به آشفتگی یک حومه شهر می پردازد جایی که حلقه گرم و صمیمی دوستان دختر قصد دارند جشن برپا کنند، شوخی های مبتذل رد و بدل کنند و کوشش می کنند زندگی عادی را ادامه دهند. با تشدید انقلاب، هر زنی وادارمی شود تا به موج مهاجرت بپیوندد و با به طور برابر با آینده نامشخص در خانه روبرو شود.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MANSHOORY MIKE
به گفته لیزی استرن، مدیر ادبی در Playwrights Horizons: داستان این نمایشنامه الهام گرفته از مادر ساناز و دوستانش در ایران است که طی روند 36 ساعته شورانگیز از وی روایت می شود و به همین دلیل است که ساناز این نمایش را به تندی و از راه شهود می نویسد که داستان به سستی و خاص و در نتیجه آن از دید عاطقی قوی است.
اورن اودسیکین مدیر هنری جشنواره شکسپیر اورگان در این باره می گوید: نمایشنامه های طوسی به صورت طنزآمیز و هدفمند وضعیت کنونی را زیر سؤال می برد و روایت قربانی را که اغلب زنان ایرانی هستند را رد می کند. شخصیت های ساناز موجودات شوخ طبع، با نشاط و معیوبی که در شرایط سخت یک زندگی کامل داشته اند. 
خود طوسی می گوید: من نمایشنامه هایی می نویسم که همساز با زیبایی زبان، وزن سنت و دشواری تقاطع مرزهای ملی باشد و در عین حال خلق شخصیت های ایرانی با احترام عمیق برای فرهنگی که آن ها را شکل داده و علایقی که آن ها را به سوی خود می کشاند. 
پیش نمایش جهانی نمایشنامه کاشکی اینجا بودی در جشنواره فیلم ویلیمز تاون، Page 73، و Playwrights Horizons به کارگردانی Gaye Taylor Upchurch در New York’s Playwrights Horizons از تاریخ 13 آوریل تا 22 می 2022 به نمایش در خواهد آمد. این اثر همچنین برنده جایزه Edgerton Foundation New Play نیز شده است.
طوسی نمایشنامه نویس ایرانی آمریکایی اهل اورنج کانتی است. او هم اکنون در نمایش خانه آتلانتیک، ویلیامزتاون، باشگاه نمایش منهتن، شرکت South Coast Repertory، نمایش خانه IAMA و جشنواره شکسپیر اورگان (چرخه انقلاب های آمریکا) فعالیت دارد. وی عضو آکادمی نویسندگان آمریکایی شرق میانه در سازمان لارک و دانش آموخته Clubbed Thumb’s Early Career Writers’ Group است. همچنین مفتخر به دریافت کمک هزینه نمایشنامه نویسی از سوی Page 73  در سال 2019 و جایزه نمایش نویسی استینبرگ 2020 است. ساناز فرزند مهاجرت است.
 

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021