نمایش پیش پرده فیلم سرزمین رؤیاها در بخش فیلمسازان برنده شیر نقره ای جشنواره ونیز
به روز شده در      شنبه 13 شهریور 1400     -   Saturday September 4 2021

سرزمین رؤیاها با بازی شیلا وند، مت دیلون، ویلیام موزلی و ایزابلا روزلینی است. سینمای بتا حق فروش آن را در سراسر جهان به جز آمریکا که توسط سازمان استعدادهای متحده (یو تی ای) انجام می گیرد را بر عهده دارد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MANSHOORY MIKE
فیلمنامه این فیلم نوشته ی ژان کلود کاریر و شجاع آذری است. کاریر که در ابتدای سال جاری در گذشت شریک فیلم نامه نویسی لوئیز بونول در شش فیلم بونول بوده است.کاریر برنده جایزه اسکار برای فیلم کوتاه سالگرد شد و نامزد اسکار برای فیلم جذابیت پنهان بورژوازی و میل مبهم هوس ساخته لوئیز بونول و همچنین فیلم سبُکیِ تحمل‌ناپذیرِ هستی ساخته فیلیپ کافمن شده است. او در سال 2015 جایزه افتخاری آکادمی را دریافت کرد. او همچنین کار نگارش فیلمنامه مشترک فیلم برنده جایزه اسکار،  طبل حلبی را بر عهده داشت.
سرزمین رؤیاها داستانی طنزآلود با کیفیتی رؤیاگونه و سوررئال است که همسان با فیلم های بونوئل می باشد. داستان این فیلم در آینده نزدیک در یک شهر کوچک در آمریکا اتفاق می افتد و در پی آن سیمین زنی ایرانی است در سفری برای کشف آنچه که به معنای یک آمریکایی آزاد است.
او در اداره آمار آمریکا کار می کند. این اداره در اقدامی جهت کنترل شهروندان برنامه ای را آغاز کرده است تا رؤیاهای آنان را ثبت کند. وی که از این توطئه شوم بی خبر است، بین همدردی خود برای ثبت رؤیاهای افراد و حقیقتی که خود را باید در لابلای آن بیاید گرفتار شده است. 
سیمین که کابوس اعدام پدرش به دست رژیم اسلامی در ایران را از نظر می گذارند، از راه دنیای تخیل و ظاهرسازی در خود یک مکانیسم تقلید به وجود آورده است. او رؤیاهای مصاحبه شوندگان را دریافت می کند، به طور محرمانه آن ها را به فارسی در می آورد و بر روی رسانه های اجتماعی جایی که مخاطبان ایرانی به طور گسترده ای حضور دارند منتشر می کند.
سیمین بلافاصله با مارک، یک آواره، روح آزاد و یک شاعر که عشق خود را در نگاه اول به وی ابراز می دارد ملاقات می کند و سپس با الن، یک گاوچران بدگمان که کارآگاه شده و سرشار از حس شاه نری و روح آمریکایی ماجراجویی است روبرو می 
شود. 
شیرین نشاط، هنرمند و فیلمساز ایرانی است که در نیویورک زندگی می کند و اغلب با همتای ایرانی خود آذری همکاری داشته است. او در 1999 جایزه شیر طلایی درچهل و هشمتمین دو سالانه ونیز و در 2009 جایزه شیر نقره ای در شصت و ششمین جشنواره فیلم ونیز برای نخستین فیلم بلند خود با نام زنان بدون مردان با کارگردانی مشترک با آذری را دریافت کرده است. دومین فیلم بلند نشاط با نام در جستجوی ام کلثوم با کارگردانی مشترک با آذری است که بر اساس زندگی خواننده مصری ام کلثوم است. این فیلم در بخش روزهای ونیز - جشنواره  ونیز در سال 2017 به نمایش درآمد.
به گفته نشاط، سرزمین رؤیاها یکی از شخصی ترین کارهای تاکنون اوست. او در ادامه می افزاید: مانند سیمین، گرچه بیشتر در آمریکا نسبت به کشور خودم زندگی کرده ام اما هرگز در فرهنگ آمریکایی آمیخته نشده ام؛ در عین حال، فاصله زیادی را بین خود و ایران از زمانی که در خود تبعیدی به مدت طولانی زندگی کرده ام احساس کرده ام. بنابراین، من با تنگنای سیاسی، اخلاقی، روان شناختی و عاطفی سیمین دارای اشتراک هستم زیرا می دانم او خود را بین دو فرهنگ متضاد و همیشه یک فرد غیرخودی می بیند. در نتیجه، با وجود اینکه سرزمین رؤیاها اصولاً به عنوان یک نقد اجتماعی جامعه آمریکا مطرح است اما به واقع بیان تجربه من در آمریکاست.
نشاط و آذری برای گریز از سرکوب رژیم تمامیت خواه ایران به آمریکا آمدند اما نشاط نگران تحولی در روحیه در درون کشور دوم خود است. او معتقد است: مانند بسیاری از مهاجران دیگر، آمریکا را شخصاً محلی برای دمکراسی، همدردی، ملتی که از آوارگان استقبال می کند و کشوری که با خون مهاجران ساخته شده است، می دانسته است. اما این روزها، مانند دیگر آمریکایی ها، نا امید از دگرگونی جدید در کشور هستیم. از نگاه من، آمریکا هرگز از نظر فکری و اقتصادی دچار گسست نشده است. ما شاهد فرهنگ رو به رشد نژاد پرستی، تعصب و محافظه کاری هستیم که هرگز در گذشته سابقه نداشته است.
نشاط می افزاید: شوربختانه، آینده زیاد امیدوار کننده به نظر نمی رسد زیرا بی اعتمادی روز افزونی در دولت برای تشدید اختلاف بین شهروندان و سیاست خارجی مشکل آفرین وجود دارد؛ ایجاد آشوب و جنگ داخلی در کشورهایی که دخالت می کنند و بعد از آن کاهش  ابراز احساس همدردی و پاسداری از حقوق بشر. این آن آمریکایی نیست که من می شناختم. 
در نهایت سرزمین رؤیاها نوع هنرمندانه و طنزآلود در نشان دادن میزان خطرناک و فریبنده بودن ساختارهای قدرت است و اینکه چقدر غیر قابل باور است که تصور کرد روزی در آینده نزدیک نهادهای دولتی آمریکا مانند اداره آمار به به صورت شرکت های ابر قدرتی چون فیسبوک، توئیتر و آمازون در خواهند آمد.
تهیه کنندگان فیلم امیر همز، سل تریون و کریستین اسپرینگر می باشند. این فیلم محصول مشترک بن ووییج، پالودئون پیکچرز و سرزمین رؤیاها است.
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MICHAEL M. PARTO
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021