محکومیت شرکت ایرانی گام اراک به پرداخت خسارت 4.5 میلیون دلاری
به روز شده در      دوشنبه 8 اردیبهشت 1399     -   Monday April 27 2020

لاهور پاکستان - یک دادگاه بین المللی تمامی دعاوی مربوط به شرکت NTDC (شرکت ملی ترانسفر و دیسپچینگ) علیه یک پیمانکار ایرانی در پرونده ای که بمدت دو سال بطول انجامید، را با حداقل 700 میلیون روپیه ( 4.5 میلیون دلار) به عنوان مبلغ غرامت پذیرفت.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MICHAEL M. PARTO
این حکم بر علیه یک شرکت پیمانکار با عنوان شرکت « گام اراک» که صلاحیت آن در سال 2017 مورد تأیید وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران بوده، صادر گردید.
سخنگوی شرکت NTDC تصریح کرد: دیوان داوری که مطابق مقررات اتاق بازرگانی بین المللی پاریس تشکیل شده است، کلیه ادعاهای مطروحه  توسط این شرکت ایرانی را رد کرده و تمامی مطالبات را به مبلغ 714 میلیون معادل 4.5 میلیون دلار با سود 7.925 درصد در سال از جولای 2018 تا زمان پرداخت کامل پذیرفته است . این حکم در 24 اپریل 2020 صادر گردید.
وی نیز اضافه کرد: این اختلاف ناشی از عقد قرارداد بین شرکت ایرانی و NTDC  می باشد که در فوریه سال 2011 برای طراحی، تأمین، نصب، آزمایش و راه اندازی مدار سوم ایستگاه 500 کیلو ولتی در ایستگاه رحیم یارخان پاکستان منعقد گردید.
شرکت NTDC  به دلیل تأخیرهای مداوم از سوی پیمانکار ایرانی، قرارداد مذکور را فسخ کرد و این پروژه سرانجام توسط پیمانکاری دیگر به پایان رسید.
این سخنگو افزود: شرکت ایرانی این شکایت از طریق دادگاه میانجیگری  را در اوایل سال 2017 آغاز کرد و مبلغی معادل 180 میلیون روپیه ( معادل تقریبا 1.1 میلیون دلار) را بدلیل اینویس های پرداخت نشده و خسارت درخواست کرد که نهایتا» ااین شکایت از سوی دادگاه میانجیگری مردود شناخته شد.
شرکت NTDC  جدای از دفاعیه ادعاهای ذکر شده، مطالبات خود را در رابطه با تأخیر، هزینه های مورد نیاز تکمیل ، خسارت های نقدینگی، پیشرفت های حاصله و عوارض گمرکی این پروژه ارائه داد.
دادگاه همچنین به شرکت ایرانی دستور داده است تا بخش پیش  پرداخت در زمان شروع پروژه به مبلغ 12.2 میلیون روپیه و نیز بخشی از هزینه های تخریب که به هنگام حمل و نقل از سوی  شرکت NTDC  پرداخت گردیده است، را بازپرداخت نماید.
سخنگوی شرکت NTDC  اضافه کرد: این شرکت همچنین حق دارد به ازای هر روپیه پاکستان از خسارات وارده به نفع خود، به میزان 7.925 درصد در سال بهره بگیرد. این سود از تاریخ 6 جولای 2018 تا زمان کامل پرداخت ، دریافت می گردد. وی افزود: با توجه به موفقیت شرکت NTDC  در مطالبات خود ، داور تنها 78 درصد از هزینه های قانونی آن را عطا کرده است.
لازم به ذکر است شرکت NTDC  وکالت این پرونده را فقط به وکلای محلی سپرد و از هیچ دفتر حقوقی غیر پاکستانی استفاده نکرد. 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MICHAEL M. PARTO
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015